ŚWIETLICA TRATWA

KLUB MŁODZIEŻOWY

PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY

STYPENDIA

DZIAŁAJ LOKALNIE

O świetlicy

Świetlica środowiskowa 'Tratwa' utworzona została w 1999 roku i jest niepubliczną placówką oświatowo - wychowawczą funkcjonującą na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 21.02.1994 r. w sprawie rodzajów, organizacji i zasad działania placówek opiekuńczo - wychowawczych (Dz. U. Nr 41 z dnia 28.03.1994 r. poz. 156 z późn. zm.) wpisaną do Rejestru prowadzonego przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Organem prowadzącym świetlicę jest Zarząd Stowarzyszenia Fundusz Tratwa Szczecinek. Świetlica środowiskowa 'Tratwa' jest placówką wsparcia dziennego dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat, które wymagają pomocy w procesie edukacji, organizacji czasu wolnego oraz socjoterapii. Podstawowym celem działalności prowadzonej w świetlicy jest zapewnienie opieki dziennej, tworzenie warunków do indywidualnego rozwoju tak w zakresie nauki własnej jak i rozwoju zainteresowań oraz organizacja czasu wolnego z dala od przemocy, używek i agresji. W ramach zajęć realizowana jest profilaktyka przeciwalkoholowa oraz warsztaty psychoterapeutyczne. W ofercie Świetlicy znajduje się również dożywianie dzieci oraz organizacja wypoczynku letniego i zimowego.
UDZIAŁ W ZAJĘCIACH JEST NIEODPŁATNY.

Dane adresowe

Świetlica mieści się w Szczecinku przy ul. Wiejskiej 4 (budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinku).

Godziny otwarcia świetlicy

Świetlica czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 900 do 1600.

Nasze osiągnięcia

Celem pracy opiekunów świetlicy TRATWA ze Szczecinka jest aktywizacja dzieci ze środowisk zagrożonych marginalizacją i przeciwdziałanie ich biernej postawie. Przykładem takich działań jest projekt „Mali mieszczanie wielcy historycy”, który rozpoczął się wraz z obchodami 700-lecia Miasta Szczecinek i od 2 lat angażuje dzieci w działania zespołu odtwórstwa średniowiecznego „BARDKO”. Dzieci w ramach projektu przeszły cykl szkoleń warsztatowych, których celem było zapoznanie je z realiami życia, możliwościami edukacyjnymi, pracą, rzemiosłem, a także kulturą sztuką i rozrywką dzieci żyjących 700 lat temu w mieście. Szczególny nacisk położono na działania warsztatowe podczas których dzieci zdobyły szereg rzadkich umiejętności rzemieślniczych oraz stworzyły grupę taneczną.
Był to bardzo pracowity czas dla uczestników projektu. Członkowie grupy zaprezentowali się podczas występów, pokazów i warsztatów przy okazji 700-lecia Miasta Szczecinek, Nocy Muzeów, turniejów rycerskich, pokazów dla szkół i przedszkoli, konkursów historycznych i pikników integracyjnych - dotychczas doliczyliśmy się 23 pokazów w trakcie których dzieci uczyły tańców i piosenek, gier i zabaw średniowiecznych, tkania, haftu i wyplatania lin. Często w trakcie takich imprez wspierali nas wolontariusze ze szczecineckiej grupy odtwórstwa historycznego umilając czas pokazami i nauką tradycyjnego łucznictwa, prowadząc warsztaty kulinarne i pokazy uzbrojenia.
Po dwuletniej pracy grupy „BARDKO” przyszedł czas na nagrodę. Udało nam się spełnić jedno z marzeń dzieci. Przy pomocy Fundacji BZ WBK „Bank Dziecięcych Uśmiechów” zorganizowaliśmy trzydniowy wyjazd do KRAKOWA :). Miejsce wycieczki doskonale komponuje się z odtwarzaną przez dzieci epoką. Wszak wiadomo, że Kraków był średniowieczną stolicą Polski. Zwiedziliśmy więc wszystko, co tylko udało się w ciągu tak krótkiego czasu zwiedzić: Trasę Królewską, Barbakan, Rynek Główny, Sukiennice, Collegium Maius, nowoczesne Muzeum w Podziemiach Rynku Krakowskiego, Wawel (lekcja muzealna, zwiedzanie Reprezentacyjnych Komnaty Królewskich, Smoczej Jamy, Katedry i Grobów Królewskich), Kopiec Kościuszki, Muzeum figur woskowych - Bohaterów narodowych, a w ramach odpoczynku od historii zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze i znajdujące się w nim Aquarium oraz byliśmy w kinie 3D na filmie edukacyjnym. W trakcie wizyty oprowadzali nas przemili krakowscy przewodnicy.
Cieszymy się, że dzięki współpracy z fundacją „Bank Dziecięcych Uśmiechów” ta żywa lekcja historii wzbogaciła wiedzę i bagaż pozytywnych wspomnień naszych podopiecznych.
A przed nami kolejne spotkania z historią, występy i pokazy, na których, mamy nadzieję spotkać się z Wami.


KONTAKT

• MONIKA FIRAZA

wychowawca świetlicy

(94) 37 412 11

 

IWONA STACHNIK

kierownik świetlicy

(94) 37 412 11

Wybrane artykuły

  • Informacje ogólne

    Fundusz Tratwa Szczecinek to fundusz lokalny, który zbiera środki finansowe od darczyńców...

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki strony

18230
dzisiaj14
wczoraj45
w tym tygodniu194
w tym miesiącu634
najwięcej 107 (12-14-2018)

Dane teleadresowe

Fundusz Tratwa Szczecinek

ul. Wiejska 4, 78-400 Szczecinek

fundusztratwa@gmail.com

(94) 37 412 11

Panel logowania

Galeria wybranych zdjęć